Mi rendszert adunk!
A cím magáért beszél. Tehát mi nem kamerát, rögzítőt, alkatrészt szeretnénk eladni, hanem rendszert. Azt viszont, hogy milyen rendszerre van Önnek szüksége, azt csak személyes találkozót követően, helyszíni felméréssel és tervezéssel lehet megadni. A következőkben viszont fontos tudnivalókat olvashat az IP kamerarendszerekről.
IP - analóg vita
Régebben mi is telepítettünk biztonsági analóg kamerarendszereket, mindig olyat, ahol a központi rögzítés számítógépre történt. Végeredményben mi teljesen kihagytuk a videómagnós, később pedig célgépes rögzítő rendszereket.
Tapasztalataink szerint az analóg rendszerek egyik legnagyobb hiányossága a távolság. Ugyanis bármilyen trükköt próbál az ember, jelerősítő, koax, később UTP alapú kábelezés, a jel valahogy mindig sérül. A mégoly magas minőségű, távvezérelhető (CCU), vario optikás analóg kamerák is sajnos elbuknak, ha messziről kell a jelet a központhoz továbbítani. Márpedig egy olyan cég, ahol már hasonló beruházásban egyáltalán gondolkodnak, az már nagyobb telephellyel rendelkezik, ezért a távolságok is kiadósak lehetnek.
Az IP kamerák megjelenését követő pár év alatt nagyon sokat fejlődtek. Mára azt lehet mondani, hogy messze lekörözik analóg versenytársaikat, főleg azok, amelyek már programozottan mozgathatók, forgathatók, optikai varióval felszereltek. Ezek a kamerák igen meggyőzőek tudnak lenni, ha az ember találkozik velük és kipróbálja őket. Példát is mondok, hogy érthetőbb legyen.
Az egyik ilyen "erősebb" kamera képes volt arra, hogy optikai zoommal egy 35 méter hosszú építési csarnok egyik végéből a másik végében lévő oszlopon elhelyezett 18 pontos betűkkel írt feliratot olvasható módon megjelenített. Azt hiszem ez bőven elég.
Az IP ellenzői a képfrissítési sebességet szokták felhozni, hogy bizony a képek nem olyan gyorsan érkeznek. Ez mára már teljesen alaptalan.
Álljon itt egy rövid összefoglaló táblázat az IP és analóg rendszerek összehasonlítására!
Analóg rendszer | IP rendszer |
Önálló, dedikált, hálózattal épül. Koaxiális kábel átviteli közeg, max. távolság 100 m. Közbeikatott eszközökkel (UTP/Koax átalakítókkal) a távolság kb. 200 m-re növelhető | Számítógép hálózatra illeszthető. Távolsági korlátok nincsenek. (Pl. egy Szombathelyen lévő kamera képét akár Washingtonból is lehet nézni.) |
Tápellátása dedikált saját hálózatról vagy az alkalmazott átviteli közegre (Koax) illesztett és leválasztott | Van saját tápegysége minden kamerának, azaz a helyi 230-V-os hálózatról üzemeltethető, ezen túlmenően POE alapú tápellátás is használható, amit maga a hálózatot kiszolgáló switch szolgáltat. |
Valós idejű | Kb. 1-2s késleltetés a videóstream kódolása miatt. |
Max 960TVL felbontás, effektív 960x575 pixel. | Felbontási korlát jelenleg 4K, általában HD felbontású kamerákat használunk (1920x1080). |
Önálló működésre nem képes kamerák | Önálló működésre képes kamerák |
Rögzítő egység az analóg jelek digitalizálására és rögzítésére, csatornaszám változó 8-32. Távolabb lévő rendszerek nem kapcsolhatók össze. | A rögzítő eszköz a kamerák által adott már digitális adatot rögzíti, a rögzítő elvileg bárhol lehet a hálózatban, csatornaszám 8-64-ig (ennél nagyobbak is léteznek), a rögzítők linkelhetők |
Távoli elérés csak a rögzítőn keresztül | Távoli elérés a rögzítőn keresztül, de lehetőség van a kamera közvetlen elérésére is. |
Nem értelmezett | A kamerák képesek akár FTP szerverre is dolgozni. |
Nem értelmezett | A kamerák képesek akár saját memória kártyára is rögzíteni. |
A kamerák helye nehezen módosítható, új kamera igény esetén a legközelebbi rögzítőhöz külön kábelezésre van szükség | A kamerák helye rugalmas, új kamera igény esetén a legközelebbi rack szekrényig kell UTP kábelt kihúzni. |
Wifi nem elérhető | Amennyiben a kamera támogatja, akkor Wifin keresztül is elérhető |
Mobil app általában a rögzítőhöz van | Mobil app a rögzítőhöz van (Ez azt jelenti, hogy akár egy mobil telefonról megnézhetjük a kamerák képeit.) |
Rendszámfelismerés lehetősége opcionálisan adott | Rendszámfelismerés lehetősége opcionálisan adott |
Nem használható rögzítő nélkül | Használható rögzítő nélkül, bizonyos kameraszámig PC alapú rögzítés is lehetséges. Általában ezek a rögzítő szoftverek ingyenesek, max 8-16 kameráig használhatók. Bizonyos képességeket - rendszámfelismerés, fekete-fehér lista alapján sorompónyitás, stb - csak a rögzítővel együtt érdemes megvásárolni, mert a szoftver külön ára összevethető a rögzítő árával, a rögzítő pedig ezeket a szolgáltatásokat tartalmazza. Ebből az következik, hogy lehet úgy rendszert építeni, hogy először csak kamerákat veszünk (rendszert forgalmazó gyártótól) és amikor a PC-s rögzítést "kinőttük", akkor vásárolunk csak rögzítőt. |
Ha ennyivel jobb választás az IP alapú rendszer, akkor miért van a piacon még mindig az analóg?
Az látszik, hogy a piac fenntartotta az analóg rendszereket. Ennek szerintem alapvetően két oka van:
1. Az analóg rendszer olcsóbb. Legalábbis a kamerák biztosan.
2. Az IP-s rendszerek telepítéséhez IP alapú számítógép hálózatépítési tapasztalatra van szükség, amit azonban nagyon sok biztonságtechnikával foglalkozó szakember, cég nem ismer, ezért nem is használ. A felhasználók többsége nem rendelkezik a témában komolyabb jártassággal - ami nem is várható el - ezért a "szakemberre" bízza magát. A szakember meg az adja el, amihez ért.
A kameraképek rögzítési módja
A rögzítés folyamán egyébként sem rögzítünk minden képkockát, csak a változásokat. Illetve ez is beállítható, hogy milyen "változásmennyiség" hatására "élesedjen" a rögzítés. Ezen túlmenően beállíthatók objektumőrzések, egy képen akár több is, hogy csak akkor kezdjen rögzíteni a rendszer, ha a kijelölt részen változás következik be.
A rendszerek természetesen "mintaként" rögzítenek esemény nélkül is képeket, ez is programozható, hogy mennyit.
Beállítható a felbontás, a színes vagy fekete-fehér rögzítés. Bizonyos kamerákat pásztázásra is vezérelni lehet, ilyenkor a kamera bizonyos időnként "körülnéz", vagy pozíciót vált.
A kamerák álcázása, vak kamera
Sok kameraálca létezik, a legismertebbek a lámpabúrának tűnő megoldások. De lehet kapni toll méretű eszközöket is. Ezek jól elrejthetők a kereső szemek elől, így a "megfigyelt" személy nem tudja, hogy megfigyelik.
Sok esetben azonban kifejezetten az a cél, hogy az emberek érezzék, hogy megfigyelik őket. A munkaügyi jogszabályok egyébként előírásokat tartalmaznak arra vonatkozóan, hogy a munkavállalónak hozzá kell járulnia a megfigyeléshez. Tehát munkaszerződések készítésekor illik ezeket a kritériumokat is belefogalmazni.
A vak kamerák alapvetően a megelőzést szolgálják. Teljesen úgy néznek ki, mint igazi társaik, még világítanak is rajta kék, vagy zöld LED diódák és természetesen nagyon olcsók. Így akár több kamerát is kihelyezhetünk töredék áron, és az emberekben létrejön a megfigyeltség érzete, ami a magatartás változást eredményez.
Munkahelyeken lecsökken a kávé-, ebéd- és cigarettaidő, a munkatempó nő, a hatékonyság emelkedik. Kevesebb a "lógás", a lopások száma drasztikusan csökken.
A megfigyelés természetesen külső, illetéktelen személyek ellen is irányulhat. Ilyenkor a kamerák az épületek külső falain is megjelennek, megfelelő térfigyelésre, illetve a közlekedési "folyosók" szemmel tartására.
Semmilyen kamerarendszer sem ér semmit ember nélkül
Ezen azt értem, hogy sokan megelégszenek azzal, hogy a rendszer rögzít, és majd ha probléma van, akkor megnézzük a felvételeket és kész. Nos, ez nagyon nem így van. Egy jól kiképzett biztonsági szakember, aki a kameraképeket folyamatosan nézi bizony nagyon sok információval láthat el bennünket a cégnél történő "dolgokról". Magyarán nemcsak egy lopás, betörés, vagy lógás okozhat kárt egy cégnek.
Előny a kiépített hálózat
Egy jól megépített számítógép hálózat (magyarán nem csak annyi végpont van, ahány minimum kell, hanem előrelátóan több) esetén az IP kamerák telepítése aránylag gyors és alacsony költséget generál. Ha a hálózat szegmentálható, akkor a kamerák forgalmát érdemes külön "terelni", mert akkor azok nem terhelik be az cégnél folyó más kommunikáció sávszélességét.
A kamerák védelme
A kamerák megfelelő elhelyezésével (magas, el nem érhető pontok), a kameraházak esetleg meglévő riasztó rendszerek szabotázsvédelméhez kapcsolásával jól védhetők. Ezen túlmenően azonban a hálózaton keresztül érkező támadások ellen is védenünk kell őket. Erre a kamera gyártók már sokféle megoldást kínálnak, csak használni kell őket. Talán ténylegesen a legegyszerűbb a hálózati szegmentálás, de ez nem oldható meg mindenhol.
Wifi ellenérvek
Egyre több wifi kapcsolatra alkalmas kamera jelenik meg a piacon. Mi alapvetően azon az állásponton vagyunk, hogy a kameráknak márpedig rendes kábeles hálózaton keresztül kell kapcsolódniuk a rögzítő és megfigyelő központhoz. Igaz nagyon csábító költségmegtakarítást jelenthet, hogy nem kell kábelezni ezeket a kamerákat, de ugyanakkor azt a veszélyt hordozzák magukban, mint amit minden wifis eszköz, ez pedig nem más, mint a wifin keresztüli közvetlen támadás lehetősége. Ha valaki egyfolytában csak azzal próbálkozik, hogy egy adott IP-n lévő kamerát szólongat belépési szándékkal, már ez is meggátolhatja a kamerát a munkája végzésében, a továbbított képek kihagyhatnak. Ha feltörik és hozzáférnek a kamerához, akkor más illetéktelen személy is nézegetheti a kamerák által továbbított képeket, továbbá a kamera beállításait is megváltoztathatja.