Mire jó az üvegkábel, mikor és miért alkalmazzuk? Rövid ismertető az optikai hálózatok tulajdonságairól.
Mire jó az üvegkábel? Mikor és miért alkalmazzuk?
Az üvegkábelezést a következő esetekben szoktuk javasolni:
- 100m-nél nagyobb távolságok kábelezése (UTP max. 100m-ig telepíthető aktív eszköz használata nélkül), Multimódusú üvegszálnál max. 2km (általában 500m) Single Módusú kábeleknél 100km a maximális hossz.
- Épületek között, ahol szempont a galvanikus függetlenség (földhurok elkerülése)
- Nagyobb áramú vezetékek nyomvonala melletti kábelezésnél
- Olyan üzemekben, ahol az alkalmazott gépeknél magas a dinamikus áramfelhasználás, hirtelen erőtérváltozás, stb.
- Nagyobb sávszélesség elérése érdekében 1Gbit/s-40Gbit/s, illetve különböző kiegészítőkkel akár 160Gbit/s érpáranként
- Nem hallgatható le
- Nagyon stabil átvitelt tesz lehetővé
Az üvegkábel minden egyéb híreszteléssel ellentétben olcsó! A csatlakozások és a kapcsolódó eszközök drágák, de a nyújtott szolgáltatáshoz képest még mindig nagyon jó az árfekvés.
Pl.: egy 12 eres (hat érpár) SM kábel méterára nettó 170-210 Ft/m körül van (2016-os augusztusi ár). Ha meggondoljuk, hogy ezen az egy kábelen 6x160Gbit/s sávszélesség érhető el, akkor érthetővé válik, hogy igencsak olcsó.
Telepítése munka- és eszközigényes, ebből ered a drágább telepítési költség. Az aktív eszközök is drágábbak, azonban ezen a területen is megfigyelhető egy komoly árcsökkenés az elmúlt években.
Miért jelent számunkra előnyt, hogy saját telepítő eszközökkel rendelkezünk?
Amikor elkezdtünk foglalkozni üvegkábelek szerelésével még eszközforgalmazó cégektől vettük kölcsön a szükséges berendezéseket, szerszámokat. Tapasztaltuk, hogy ez kiszolgáltatott helyzetbe hozhat bennünket azért, mert a kölcsönzött eszközök használhatósága többször mutatott igen komoly hiányosságokat, a működőképességük nem volt mindig megfelelő, valamint a berendezések elérhetősége korlátozott volt. Ahogy egyre több üvegszál szereléssel, telepítéssel kapcsolatos feladatunk lett, arra jutottunk, hogy saját eszközparkot hozunk létre. Ez meg is történt 2015-ben. A beszerzés nagy ugrásnak számított, mert sokkal gyorsabbak, rugalmasabbak és olcsóbbak tudtunk lenni.
Az üvegszál technológiáról röviden
A nagy tisztaságú optikai szál információ továbbító képessége igen jó, mert a besugárzott fényteljesítmény a szálban jól terjed. Az optikai szál a magból, a magot körülölelő árnyékoló közegtől és a mechanikai védelmet szolgáló burkolatból áll.
Működésük szerint az optikai kábeleket két nagy csoportba lehet sorolni. Multimódusú és Single Módusú.
A MM rendszerek olcsóbbak, rövidebb, max. 2km (általában 500m) távolság áthidalására alkalmasak, jelcsillapításuk 0.7-3.5dB/km. Általánosságban elmondható, hogy az MM kábelek általában a 1Gbit/s kapcsolatokra tervezik, különleges eszközökkel elérhető a 10Gbit/s (DMD: Differential Modal Delay).
Az SM rendszerek kissé drágábbak, azonban 70-100km áthidalására is alkalmasak, jelcsillapításuk is alacsonyabb 0,25-0,4 dB/km. A SM kábelek sebességének csak a végberendezések sebessége szab határt. A kapacitás itt is tovább növelhető hullámhossz-osztásos multiplexálással (Wavelength Division Multiplexing, WDM) vagy „durva WDM (coarse WDM, CWDM). Elképzelhető, hogy egy szálon valósul meg kétirányú kommunikáció. A DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing), a sűrű hullámhossz osztásos multiplexálás, itt legtöbbször több mint 8 fényablakot alkalmaznak adó és vevő oldalon. 16, 40 és 80 ablakos rendszerek az általánosan elterjedtek. Elvileg 111 ablak lehetséges egyetlen optikaiszál-páron a ma használt hullámhosszakkal.
Még pár fogalomról érdemes szólni:
Hajlítási sugár (Bend radius): Annak az ívnek a sugara, melynek mentén a szál nagyobb csillapítás veszélye nélkül hajlítható.
Diszperzió (dispersion): Az elméleti tökéletes szál kimenetén ugyanazt a jelet kapjuk, amit besugároztunk. A valós helyzetben azonban a kábel hosszától, típusától, paramétereitől, az nyomvonalon lévő hajlításoktól függően a besugárzott jel "elkenődik", ezt hívjuk diszperziónak. A jelenség a különböző hosszúságú fényutakkal magyarázható. Az optikai szál anyaga által okozott diszperzió az eltérő frekvenciákon jelentkező késleltetési idők miatt alakul ki. A hullámdiszperziót pedig a szálat körülvevő, szintén fényvezető borítás okozza.
Képek a telepítésről
Üvegszál kötőharang, elsősorban csarnokokban, alagsorokban vagy akár kültéren. Időjárásálló, mechanikai behatások ellen védett.
Az üvegszál kötőtálca belülről.
Az üvegszál kötőtálca közelről. Látható, hogy az egyes vékony szálak körben futnak. Az üvegszálakat összehegesztik, majd zsugorcsővel védik. A zsugorcsővekkel védett kötéseket a tálcában erre kialakított tartókba kell helyezni.
Patch kábel LC-LC csatlakozókkal. A kifejtett üvegkábelek aljzatokra érkeznek a kötőtálcából. Az aktív eszközökhöz vagy más üvegkábelekhez patchkábelekkel kapcsoljuk őket.