A számítógép hálózatok tervezése nagyon sok részletből áll össze...
Pár szóban a tervezésről
Közepes és nagyobb méretű, nagyobb kiterjedésű hálózatok esetén igen fontos szerepe van a tervezésnek. Sok esetben tapasztaljuk,hogy a cégvezetők, helyi informatikusok fel tudnak sorolni sok szükségletet, de annak megvalósításáról sokszor nem rendelkeznek mélységeket is tartalmazó tudással, tapasztalattal. Ez természetesen nem baj és nem hiba, mert nem ebben élnek.
Első lépésben itt tudunk segíteni!
Segíteni abban, hogy a feladatok, igények pontos meghatározása összeálljon. És ne csak a mára gondoljunk, hanem arra is, hogy mi lesz holnap! Ezzel arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy tekintsünk a jövőbe, milyen további igények keletkezhetnek! Egy beruházásnál egy rosszul összeállított terv, vagy "takarékossági" szempontok miatt visszafogott megvalósítás, sokszor sokkal többe kerül később. Jó hír viszont, hogy az informatika kissé olyan, mint a Lego. A "kockákat" azonban jól kell kiválasztani. Tehát lehet lépcsőzetesen is előre haladni!
A tervezés nagyon sok részletből áll össze. Ezek felsorolásával és elemzésével nem kívánom foglalni olvasóm idejét, csak pár szempontot említek meg:
- sávszélesség igény a végpontokon, alkalmazott hw. és sw.
- helyi kábelezések, topológia
- csomópontok belső felépítése, rackek, hálózati eszközök
- csomópontok összeköttetése (üvegszál)
- kiszolgáló gépek, backup
- kapcsolat a külvilággal - internet, más telephelyek, külső szerverek, stb.
- felügyelet, menedzsment
A dokumentáció fontosságáról és mibenlétéről
Egy informatikai rendszer soha nem lesz kész! Lesznek állapotok, amik valamilyen időintervallumban működnek, de sohasem lesz "kész" állapot!
Tehát a dokumentálás nagyon fontos.
Milyen dokumentációra van szükség egy informatikai rendszeren belül?
A hálózat fizikai dokumentációja
- Hálózati topológia
Ez általában egy olyan rajzsorozat, ami a már meglévő épületekről, szintekről, telephelyről készült építészeti tervre kerül rá önálló rétegekként (layers). A rétegek tartalmazzák a különböző kábelezések topológiáját, födémáttörések, föld alatti közműalagutak helyét, nyomvonalát (UTP, üvegszál, stb.), az egyes koncentrátorok, valamint az összes végpont helyét. Mindent számjellel kell ellátni oly módon, hogy a jelzésből pontosan meg lehessen mondani, hogy pl. egy adott végpont melyik koncentrátorban van patchelve, vagy pl. két koncentrátor egymással hogyan van összekötve (uplink).
Layerekre mintaként álljon itt pár kép.
- Rackszekrények belső tartalma, felépítése
Azaz mi is van a rackben?
Mi általában egy xls táblázatban szoktuk ezeket megjeleníteni, azon keresztül minden változás könnyen átvezethető. A táblázatban a jelölések is megjelennek.
- Rendszer eszköz leltár
Ebben a dokumentumban az összes a hálózatban lévő hardware és software eszköz felsorolását találjuk (leírásokkal, liszenszekkel). A felsoroláson túlmenően érdemes úgy felépíteni, hogy a software-eket összekapcsoljuk azokkal a hardware eszközökkel, amelyeken telepítve vannak, illetve a hardware elemek helyét is feltüntetjük.
A hálózat logikai dokumentációja
Ez több részből áll, a teljesség igénye nélkül:
- Hálózati szolgáltatások felsorolása, elérhetősége, kiszolgáló megnevezése, leírása
- Hálózati IP/Felhasználó tábla
- Szolgáltatások leírása, elérhetősége, jogok, felhasználók
- IT Policy - azaz informatikai házirend
- Adatvédelmi szabályzat
- Informatikai szabályzat