Építsünk hálózatot!
Különböző bonyolultságú rendszerek építhetők. Érdemes ezekről pár szót ejteni.
- A legegyszerűbb hálózat
A legegyszerűbb hálózatot akár két géppel fel tudjuk építeni. Nem kell hozzá más egyéb csak az, hogy legyen a két gépben egy-egy hálózati csatolókártya (mondjuk Ethernet) és egy patch (összekötő) kábel (ebben az esetben speciális RX/TX fordítós). Windows operációs rendszert feltételezve a kártyák installációja és a hálózati paraméterek beállítása után a két gép egymást "látja". Mit is értünk ez alatt? Alapvetően egy gépről egy másik gép "látható", elérhető, ha annak hard diskjét vagy egyéb erőforrását (CD ROM, Floppy drive, nyomtató) olvasni, illetve írni lehet.
- Az egyenrangú hálózat
Ha kis hálózatunkhoz több gépet hasonlóképpen csatlakoztatunk, (ehhez természetesen már valamilyen hálózati aktív eszköz is kell, pl.: hub vagy switch, amit úgy képzelhetünk el mint egy telefonközpontot, de erről majd később) akkor egy olyan hálózatot kapunk, amelyben a résztvevők egyenrangúak, azaz nincs egyetlen egy kitüntetett, központi feladatokat ellátó számítógép, azaz server. A kis hálózatunkban tehát már nagyon sok mindent meg tudunk oldani, például a hálózatban lévő színes nyomtatót több gépről is tudjuk használni, nem kell minden gépbe CD-ROM, mert bármelyik másik gép CD-ROM olvasóját el tudjuk érni, stb. Ezt hívja a szakma erőforrás-megosztásnak.
- Szerver kerül a rendszerbe
Építsük tovább hálózatunkat és foglaljunk bele egy szerver gépet, amelynek az lesz a feladata, hogy gépeinken lévő minden olyan adatállományt, amit közösen használunk, tárolja. A szerver gépünkhöz kapcsolódik majd egy nyomtató is amire mindenki képes lesz nyomtatni. Látszik, hogy ebben az esetben megszűnik annak az értelme, hogy minden gép "lássa" egymást. Elég, ha minden gép a szerver gépet látja, az azon létrehozott közös könyvtárakban mindenki megtalálja a számára szükséges adatokat. Sőt nyomtatni is tud, aminek az is előnye lehet, hogy nem kell hallgatnunk például egy mátrixnyomtató zaját a saját szobánkban.
A bemutatott két kis hálózat tipikus, ezekből van a legtöbb.
- Internetre kapcsolunk
Mostanában éljük a lokális (helyi) hálózatok internetre kapcsolásának reneszánszát. Ez azt jelenti, hogy egy komolyabb sávszélességű (sebességű) internet felületet (ez egy kábel, pl.: koaxkábel, üvegkábel szolgáltatótól függően) összekapcsolnak a helyi hálózat egyik gépével (esetleg szerverével) és elérhetővé teszik (más szóval megosztják) az internetet a hálózat kijelölt tagjai számára.
Meg kell itt jegyeznünk azt, hogy ilyen internet csatlakozás mellett fel kell készülnünk a külső behatolási próbálkozások elhárítására. Erre több nagyon jól megtervezett software kapható (Linux alatt akár ingyen is).
- Komolyabb hálózatok felé
Komolyabban összetett hálózatok is építhetők különböző intézmények, cégek részére. Lehet egy rendszerben nagyon sok felhasználói gép (kliens) és több szerver (kiszolgáló) gép is. A helyi hálózatot lehet szegmentált, ami azt jelenti, hogy az összekötött gépeket kisebb hálózati egységekbe szervezzük. Ezt el lehet érni fizikailag, amikor a hálózatok fizikailag elválasztottak és közöttük csak szűrt információáramlás valósulhat meg, illetve el lehet érni logikailag, amikor a hálózat egyes már említett fejlett aktív eszközeivel logikailag szervezzük külön hálózatokba rendszerünket (virtualan).
- Virtuális szerver, Cloud
Ha úgy döntünk választhatjuk azt a megoldást is, hogy a szerver gépeket nem magunk vesszük meg és üzemeltetjük, hanem ezt a feladatot egy üzemeltetőre bízzuk. Ebben az esetben a helyi hálózatunkban nincs szerver, a szerver valahol távol egy szerverteremben van, ahova nagy sávszélességű interneten keresztül kapcsolódunk (pl. sötétszál). A szerver általi szolgáltatásokat az üzemeltető biztosítja, de vannak olyan megoldások, ahol mi magunk felügyelhetjük a szolgáltatásokat. Ennek nagy előnye az, hogy komoly beruházástól "menekülünk" meg, nem nekünk kell gondoskodni a backupról, az elhelyezésről, karbantartásról és a felügyeletről.
A Cloud, magyarul felhőszolgáltatás is elérhető internet kapcsolat esetén. A felhőszolgáltatásoknak az a legnagyobb előnye, hogy nagyon olcsón jutunk tárhelyhez valamint ez a tárhely végeredményben bárhonnan elérhető.